Numer telefonu: +48 77 40 33 645 - 648

Spotkania dla firm zainteresowanych unijnymi pożyczkami

19 października w Brzegu i 27 października w Opolu odbędą się spotkania dla firm zainteresowanych unijnymi pożyczkami na rozwój przedsiębiorstw. Uruchomiono już 78 mln zł z 336 mln złotych przeznaczonych na ten cel w naszym regionie.

Unijne pieniądze na pożyczki i poręczenia pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Spotkania informacyjne organizują Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) we współpracy z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich w województwie opolskim. Odbędą się one:

  • 19 października o godz. 10:00 w Lokalnym Punkcie Funduszy Europejskich w Brzegu, ul. Wyszyńskiego 23, sala konferencyjna  (dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową). Zgłoszenia na to spotkanie będą przyjmowane do 17 października 2017 r. Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:

https://docs.google.com/forms/d/1hpw0DmDcqVNU_MUKrydaBe95n7HiI7SBbKvRVaE3qBA/viewform?edit_requested=true

  • 27 października o godz. 10:00  w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego w Opolu – Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne Ostrówek, ul. Piastowska 14, sala Orła Białego (sala jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową). Zgłoszenia będą przyjmowane do 26 października 2017 r. Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdkIVmtSzkM0SzTc20wB6JrD9lyGBXfVeltR5ddPMTvMFkXGg/viewform

Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

25 września w Opolu BGK, któremu woj. opolskie przekazało do rozdysponowania pieniądze na pożyczki i poręczenia, podpisał w tej sprawie umowy z instytucjami, które będą to robić. Umowy te dotyczyły puli 78 z 336 mln zł ogółem przeznaczonych na takie wsparcie dla firm. Będą je dystrybuować: Fundacja Rozwoju Śląska (24 mln zł), Fundacja Rozwoju Śląska i Centrum Rozwoju Biznesu Sp. z o.o. (22 mln zł), ECDF S.A. wraz z MEGA SONIC S.A. (14 mln zł), Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A. (10 mln zł) oraz Agencja Leasingu i Finansów S.A. (8 mln zł).

Mikro, małe i średnie firmy z Opolszczyzny mogą starać się w tych instytucjach o pożyczki małe (do 150 tys. zł; spłata w 5 lat) oraz pożyczki duże (w zależności od operatora nawet do 2 mln zł; spłata do 7 lat). Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć te pieniądze m.in. na inwestycje dotyczące wdrażania innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych, inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia czy sprzęt produkcyjny, który ma pomóc wprowadzać na rynek nowe albo ulepszone produkty lub usługi, a także na inwestycje w rozwój przedsiębiorstw.

Pozostałe pieniądze z 336 mln zł będą uruchomione do końca tego roku i na początku roku 2018. Firmy z Opolszczyzny będą je mogły przeznaczyć np. na wprowadzanie innowacji, inwestycje wspierające efektywność energetyczną oraz zmniejszanie zapotrzebowania na energię w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, jak też na pokrycie kosztów inwestycji dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej przez MŚP. Bezrobotni będą natomiast mogli skorzystać z pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Podczas obu spotkań – 19 października w Brzegu i 27 października w Opolu – będzie też okazja, by dowiedzieć się więcej o organizowanych i planowanych naborach dla firm czy wsparciu na szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorstw, które Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki będzie oferować w przyszłym roku.