Opolskie to region, który cechuje bogactwo tradycji i zgodne współdziałanie różnych kultur – polskiej, czeskiej i niemieckiej. To sprawia, że mieszkańcy regionu są otwarci na kontakty zagraniczne i wymianę doświadczeń. Wielu z nich ma bogate doświadczenie z pracy w krajach Unii Europejskiej, głównie w Niemczech, Austrii, Holandii i Belgii. Kontakty te pozwalają przenosić na rynek województwa wzorce i wysokie standardy pracy istniejące w tych krajach, wpływają na wzrost kwalifikacji kadr w regionie, dają doskonałą znajomość wymogów stawianych przez pracodawców zachodnioeuropejskich. Powracając do regionu ludzie ci tworzą nowe miejsca pracy, wzmacniając sektor małej i średniej przedsiębiorczości, wykorzystując swoje bogate doświadczenie z europejskiego rynku pracy.
Ośrodki akademickie
Rosnący poziom kwalifikacji mieszkańców regionu jest jednym z czynników stymulujących rozwój gospodarczy województwa. Głównym ośrodkiem akademickim regionu jest Opole, a w regionie kształci się ponad 25.000 studentów rocznie. W promieniu 150 km wraz z ośrodkami akademickimi we Wrocławiu oraz Katowicach łącznie do dyspozycji pracodawców pozostaje ok. 280.00 studentów, z czego rocznie na rynek pracy wchodzi ponad 80.000 absolwentów uczelni wyższych. W stolicy województwa swoje siedziby mają największe uczelnie regionu:
- Uniwersytet Opolski – największa i najbardziej prestiżowa opolska uczelnia, kształcąca m.in. kadry ekonomiczne, filologiczne, prawnicze, medyczne, pedagogiczne i wiele innych.
- Politechnika Opolska (wraz z oddziałem zamiejscowym w Kędzierzynie-Koźlu) – największa uczelnia techniczna regionu, którą corocznie opuszczają specjaliści z zakresu automatyki i robotyki, elektrotechniki i telekomunikacji, informatyki, mechaniki i budowy maszyn, budownictwa, kształcąca także specjalistów w języku niemieckim i angielskim.
- Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji – największa niepubliczna uczelnia wyższa regionu przygotowująca kadry do zarządzania firmami.
- Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa – przygotowująca kadry dla służby zdrowia.
- Wydział Ekonomiczny Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu – kształcąca w kierunkach: płacy i kadry, zarządzanie zespołami, Lean Manufacturing, BHP, contorlling itd. Od 2017 wprowadzone zostały studia na poziomie MBA.
W regionie funkcjonują jeszcze Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, przygotowująca m. in. kadry techniczne zarządzania produkcją, zarządzania sieciami IT, filologiczna, ekonomiczne, a także architektury (Double Diploma z Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg). Drugą szkołą jest Wyższa Szkoła Humanistyczno – Ekonomiczna w Brzegu.
Szkolnictwo zawodowe i techniczne
Centra Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego : Opole, Nysa, Kędzierzyn – Koźle, Strzelce Opolskie, Kluczbork. Centra posiadają doskonale przygotowaną infrastrukturę techniczna w postaci sal wykładowych, zajęciowych do praktycznego nauczania zawodu typu: elektromechanika, robotyka i programowanie, centra obróbki sterowanej numerycznie, spawalnie, stolarnie itd.
Szkolnictwo Zawodowe i Techniczne wdrażające programy nauczania i praktyk zawodowych odpowiadających potrzebom rynku pracy zgłaszanym przez przedsiębiorców. W tym system praktyk zawodowych, klasy dedykowane zorganizowane wspólnie z firmami, a w dodatku możliwość odbycia praktyk w Centrach Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego.
DANE OGÓLNE (03.2020)
- Liczba mieszkańców: ponad 984 tys. osób.
- Liczba zarejestrowanych bezrobotnych: 22,2 tysiąca osób, stopa bezrobocia: 6,1 %
- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw: 4799 zł
- 65 % społeczeństwa w wieku produkcyjnym.