Numer telefonu: +48 77 40 33 645 - 648

Biznesowe rozmowy branży motoryzacyjnej

5 wystawców, ponad 200 obecnych firm, ok. 400 uczestników i ponad 1000 zaplanowanych spotkań biznesowych – tak wygląda liczbowe podsumowanie 4. Spotkania Zakupowego Automotive CEE Day, które odbywa się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.

Automotive CEE Day to jedno z najważniejszych spotkań B2B w Europie Środkowo-Wschodniej. Po raz drugi już odbywa się w Opolu. Biorą w nim udział przede wszystkim przedstawiciele firm branży motoryzacyjnej – producentów pojazdów, dostawców produkcyjnych i nieprodukcyjnych czy środków transportu. – W tym roku uczestniczące w naszym spotkaniu firmy zaplanowały ponad tysiąc spotkań. To rekordowa ilość – mówił dziś (23.03) podczas otwarcia imprezy Rafał Orłowski z firmy analitycznej AutomotiveSuppliers.pl, która zorganizowała wydarzenie.

Współorganizatorami Automotive CEE Day są miasto Opole, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna (WSSE) Invest-Park, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) oraz Centrum Wystawienniczo-Kongresowe. Prezes WSSE Maciej Badora podkreślił, że branża automotive jest wiodącym sektorem w WSSE i „szczególnie dobrze” czuje się właśnie na terenach należących do WSSE. – Wystarczy wspomnieć choćby ostatni rok i kluczowe inwestycje, takie jak Daimler czy Toyota, które będą zlokalizowane na naszych terenach strefowych – mówił Badora.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono zaznaczył, że branża motoryzacyjna to jedna z najszybciej rozwijających się w województwie opolskim, a firmy tej branży – polskie i zagraniczne – chętnie wybierają takie lokalizacje jak Opole, Nysa, Skarbimierz, Kędzierzyn-Koźle, Ujazd, Prudnik, Olesno czy Strzelce Opolskie. – W ostatnich latach obserwujemy stały wzrost liczby zapytań inwestorów tego sektora, liczby bezpośrednich wizyt i pozytywnych decyzji o lokalizacji fabryk oraz zakładów w naszym regionie – mówił Roland Wrzeciono.

Dodał też, że pozytywnym trendem jest to, iż firmy tej branży budują na Opolszczyźnie centra rozwoju. – A to oznacza nie tylko rozwój produktu i firmy, ale też korzyści dla gospodarki całego regionu – podsumował dyrektor OCRG.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski również podkreślał, że branża automotive jest istotna dla gospodarki każdego kraju. – Nie jest przypadkiem, że najlepsze i najnowocześniejsze samochody pochodzą z tych krajów, które są jednocześnie najbogatszymi i najdynamiczniej rozwijającymi się w świecie – mówił. – Polska chce do takich krajów dołączyć, a miasto Opole chce być na tej mapie mocno widoczne – podkreślił i wymienił kilka znaczących firm branży motoryzacyjnej, które ulokowały się w mieście: Polaris, GSS czy IAC.

Rafał Orłowski na zorganizowanej w ramach Automotive CEE Day konferencji prasowej podał, że rok 2016 był rekordowym dla przemysłu motoryzacyjnego w Polsce. Poinformował, że przemysł ten wyeksportował w minionym roku produkty o łącznej wartości 22,75 mld euro. – To o 2 mld euro więcej, niż rok wcześniej – wyliczał.

Z przekazanej na konferencji informacji prasowej firmy AutomotiveSuppliers.pl wynika, że niemal ¾ całości eksportu przemysłu motoryzacyjnego z Polski stanowiły dwie grupy produktów: części i akcesoria oraz samochody osobowe i towarowo-osobowe. – W 2016 roku na rynki zagraniczne trafiły komponenty motoryzacyjne o wartości 10 mld euro. (…) Części i akcesoria stanowiły aż 44,4 proc. całości branży, a najważniejszym partnerem były Niemcy z niemal 40-procentowym udziałem – podało AutomotiveSuppliers.pl.

Zdaniem eksperta tej firmy o tym, że w ostatnich latach rośnie nie tylko wartość eksportu, ale także zatrudnienie i obroty branży motoryzacyjnej, decydują inwestycje – zarówno firm obecnych już w Polsce, jak i producentów zagranicznych. – Najwięcej tego typu projektów realizowanych jest obecnie na południu Polski. Coraz większe znaczenie na motoryzacyjnej mapie kraju zaczyna odgrywać województwo opolskie wraz ze stolicą tego regionu – uznał Orłowski.

Automotive CEE Day potrwa dwa dni: 23 i 24 marca. Podobnie jak w poprzedniej edycji uczestnicy tego wydarzenia mogą nie tylko spotkać się z dostawcami z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, ale też uzyskać informację o możliwościach inwestowania w kraju i regionie. Uczestniczące w tym wydarzeniu firmy pochodzą z Polski, Niemiec, Czech, Irlandii, Włoch, Litwy, Holandii, Węgier, Słowacji, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii.

Swoich „wysłanników” na Spotkaniu mają też firmy branży motoryzacyjnej z Opolszczyzny. Tomasz Osiol z firmy MM Systemy z Kątów Opolskich zapewnił, że tego typu wydarzenia przynoszą kontrakty, ale „raczej długoterminowo”. – Nie spodziewamy się, że od razu uda się pozyskać jakieś zlecenie, w przeciągu miesiąca czy nawet pół roku. Ale chodzi o to, by nawiązać nowe kontakty albo przypomnieć się kooperantom, z którymi kontakt już mamy. Myślę, że to w dłuższej perspektywie pomaga – powiedział. Zapewnił też, że udział w poprzedniej edycji Automotive CEE Day przyniósł efekty. MM Systemy nawiązały wtedy i „trzymają” kontakt z kilkoma firmami, a z jedną czy dwoma udało się nawiązać współpracę.