Numer telefonu: +48 77 40 33 645 - 648

Nowiny Nyskie – sprostowanie dot. Umicore

Stanowisko OCRG dotyczące publikacji w Nowinach Nyskich pt. „Fabryka za 660 mln euro. Kolbiarz podpina się pod sukces” oraz „Sukces ma wielu ojców”.

 

Szanowni Państwo,

Proces obsługi inwestora to przedsięwzięcie wielomiesięczne, wieloetapowe i wymagające zaangażowania wielu graczy. Pozytywna decyzja oznacza wielomilionowe inwestycje, setki miejsc pracy i liczne korzyści dla gminy, regionu i kraju. To sukces wszystkich, którzy angażują się w ten proces. Tak było też w przypadku belgijskiej firmy Umicore, która 1 czerwca br. poinformowała, że na miejsce swojego kolejnego zakładu wybrała tereny w Nysie.

W odniesieniu do artykułów pt. „Fabryka za 660 mln euro. Kolbiarz podpina się pod sukces” oraz „Sukces ma wielu ojców”, które ukazały się w „Nowinach Nyskich”, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) informuje, że koordynowało wiele elementów tego projektu w regionie. W ramach projektu zorganizowane zostało m.in. spotkanie z Tauron Dystrybucja; Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną; Urzędem Miasta Opola oraz Urzędem Miejskim w Nysie, czyli samorządami, na których terenie znajdowały się interesujące Umicore działki. Z gminą Nysa, która przygotowując ofertę dla belgijskiej firmy wyszła naprzeciw oczekiwaniom inwestora i wykazała się dużym zaangażowaniem w ten projekt, współpracowaliśmy intensywnie.

Oświadczamy jednocześnie, że Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki nie jest „związane” z żadną partią polityczną. Jest jednostką samorządu województwa opolskiego działającą na rzecz przedsiębiorców, odpowiedzialną m.in. za dystrybucję unijnych dotacji dla firm czy obsługę inwestorów, wykonującą swoje zadania w imieniu samorządu województwa, bez względu na bieżące polityczne uwarunkowania.

W związku z powyższym apelujemy o to, by nie łączyć działalności Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki z rozgrywkami politycznymi czy przedwyborczą aktywnością różnych politycznych środowisk. Nie służy to działalności naszej jednostki, nakierowanej na lokalnych, funkcjonujących już w regionie przedsiębiorców. Przede wszystkim jednak nie służy jej w kontekście obsługi zewnętrznych inwestorów zainteresowanych woj. opolskim. Należy pamiętać, że w ramach decyzji o zainwestowaniu biorą oni pod uwagę nie tylko kwestie odpowiednio przygotowanego terenu inwestycyjnego, mediów czy dostępnych zasobów ludzkich, ale też dobrą współpracę wielu jednostek, instytucji i samorządów na danym terenie oraz ogólny klimat dla inwestora panujący w regionie.

 

Z poważaniem

Roland Wrzeciono

Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki