Numer telefonu: +48 77 40 33 645 - 648

Otwarcie zakładu Hengst w Gogolinie

Ponad 100 osób ma znaleźć pracę przy produkcji filtrów w fabryce firmy Hengst, która powstała w Gogolinie na Opolszczyźnie. Wartość inwestycji oszacowano na 16 mln euro. W geście szacunku dla inwestora władze gminy nadały ulicy, przy której powstał zakład, imię twórcy koncernu – Waltera Hengsta.

Niemiecki koncern Hengst jest światowym liderem w produkcji wysokowydajnych filtrów, a zakład w Gogolinie jest już jego szesnastym na świecie. Powstał na 6-hektarowej działce objętej Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (KSSE). Powierzchnia produkcyjna zakładu to 10 tys. mkw. To już drugi zakład koncernu, który uruchomiono w Polsce. Pierwszy działa od 2015 r. w Gostyniu (Wielkopolskie), gdzie produkowane są wkładki filtrowe. W Gogolinie powstawać będą moduły do zarządzania płynami.

Już teraz 25 nowych pracowników firmy obsługuje wtryskarki do odlewania ciśnieniowego i ciągi montażowe. Planowane jest podniesienie zatrudnienia do 110 osób. Zakład już realizuje zamówienia dla znanych producentów samochodów, m.in. Audi, Mercedesa czy Volkswagena. Urządzenia Hengsta wykorzystywane są również w wielu innych dziedzinach: rolnictwo, żegluga czy urządzenia czyszczące. Po osiągnięciu pełnej sprawności fabryka będzie wytwarzać 3 mln części rocznie.

Jens Röttgering, właściciel i prezes zarządu grupy Hengst. przyznał, że jego firma przed podjęciem decyzji o budowie fabryki rozważała również inne tereny w Polsce, Czechach czy na Węgrzech. O lokalizacji w Gogolinie przesądziła otwartość władz i profesjonalna obsługa ze strony instytucji odpowiedzialnych za kontakt z firmą.

Obsługą firmy w procesie inwestycyjnym zajmowało się m.in. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Głównym planistą i project managerem była firma Metroplan Poland z Wrocławia.

– Dla inwestora ważna była bliskość autostrady A4 – mówi Michał Brzozowski, dyrektor zarządzający Metroplan Polska. – Poza wyborem lokalizacji pomagaliśmy w negocjacjach z KSSE i władzami samorządowymi oraz w wyborze głównego wykonawcy, którym była firma Hochtief – dodał.

– Województwo opolskie to najmniejsze województwo w Polsce, ale jest to dobre miejsce do rozwoju przedsiębiorstwa. Jesteśmy bardzo przyjaźnie nastawieni do firmy Hengst i oferujemy wsparcie w prowadzeniu działalności. Polecam OCRG jako dobre miejsce do kontaktu pomiędzy Wami – jako przedsiębiorcami, a władzami regionu – mówił Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

W geście szacunku dla inwestora władze gminy nadały ulicy, przy której powstał zakład, imię twórcy koncernu – Waltera Hengsta. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonano 16 maja ub.r., kiedy to doszło do uroczystego wbicia pierwszej łopaty na budowie.

Firma Hengst istnieje od 1958 r. Powstała w miejscowości Münster w Nadrenii – Północnej Westfalii (Niemcy). Koncern zatrudnia obecnie 3 tys. pracowników. Księgi zamówień są pełne i w związku z tym firma w ciągu najbliższych pięciu lat chce stworzyć 600 nowych miejsc pracy na całym świecie. Jesienią firma planuje rozpocząć budowę centrum logistycznego w Rawiczu.