Numer telefonu: +48 77 40 33 645 - 648

UFI Filters inwestuje w Opolu

Dziesięciu dni na decyzję o utworzeniu zakładu w stolicy województwa opolskiego potrzebowała włoska firma UFI Filters produkująca filtry dla branży motoryzacyjnej. Włosi na początek zatrudnią 100 osób, a produkcja w halach na ul. Północnej w Opolu ma ruszyć w 2018 r.

– Tak błyskawicznie podejmującego decyzję inwestora jeszcze nie mieliśmy – mówi kierownik działającego przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) dr Iwona Święch-Olender. – Najczęściej firmy potrzebują na podjęcie takiej decyzji kilka czy kilkanaście miesięcy, ale były i takie, które potrzebowały na to trzy lata. W przypadku UFI Filters 11 kwietnia dostaliśmy pierwszą informację o tym, że przyjeżdżają zobaczyć nasze tereny, a już 21 kwietnia poinformowali nas, że chcą się ulokować w Opolu.

– Cieszy nas informacja o kolejnym już w ostatnich latach inwestorze z branży motoryzacyjnej, bo to oznacza, że Opolszczyzna ma dobrą renomę wśród firm tego sektora. To ważne tym bardziej, że branża motoryzacyjna inwestuje w nowoczesne technologie i jest jedną z najprężniej rozwijających się. Poza tym każda nowa inwestycja to następne miejsca pracy. A to dla lokalnego rynku rzecz bardzo ważna – podkreśla marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

Włoski inwestor będzie wynajmował hale od dewelopera – firmy CTP – która wybuduje je w Opolu przy ul. Północnej na terenie należącym do niedawna do sióstr zakonnych, w opolskiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, tuż obok budujących się właśnie hal firmy IAC. Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono podaje, że w pierwszym etapie włoskiej inwestycji firmy, wartej ok. 40 mln zł, zagospodarowana ma zostać hala o powierzchni kilku tys. metrów kwadratowych.

Piotr Regeńczuk z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera podkreślił, że ważnym graczem w procesie inwestycyjnym była firma developerska CTP Polska, która wspierała firmę na wcześniejszych etapach związanych decyzją czy inwestować i jaki kształt inwestycja powinna przybrać. W projekt zaangażowane były również działające przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, Urząd Miasta Opola, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

– Inwestor był bardzo zadowolony z faktu, że na spotkaniu z firmą pojawili się przedstawiciele wszystkich instytucji zaangażowanych w proces inwestycyjny. To wpłynęło na pozytywny odbiór i przekonało inwestora do tego, że wszystkim zależy na tym by ten zakład powstał w Opolu – mówi Piotr Regeńczuk z OCRG.

UFI Filters produkuje filtry dla motoryzacji. Ich odbiorcami są producenci samochodów, m.in. takie marki jak BMW, Fiat Group, Ford Group, GM Group, Hyundai-KIA, Mercedes-Benz, PSA, Nissan-Renault, Volkswagen Group. Włoskie filtry trafiają też do samochodów Audi, Alfa Romeo, Seat, Volvo, a nawet Bentley, Bugatti, Ferrari, Lamborghini czy Maserati. Z ich produktów korzystają także hurtownie i warsztaty motoryzacyjne, w tym klienci indywidualni. Firma dostarcza swoje filtry również do sześciu zespołów startujących w wyścigach Formuły 1.

UFI Filters powstała w 1972 roku. Zatrudnia 3800 pracowników, ma 17 zakładów na całym świecie. Prócz Opolszczyzny rozważała też lokalizację swojego polskiego zakładu na Śląsku. O wyborze województwa opolskiego zdecydowały m.in. korzystna jeśli chodzi o transport lokalizacja oraz duża otwartość i przychylność władz miasta, regionu i instytucji odpowiedzialnych za obsługę inwestorów.