Numer telefonu: +48 77 40 33 645 - 648

Grunt na medal dla Krapkowic

6,5-hektarowa działka inwestycyjna z Krapkowic otrzymała dziś tytuł „Grunt na medal”. Nagrodę wręczono w Warszawie. Władze Krapkowic mają nadzieję, że dzięki temu wkrótce znajdzie się inwestor zainteresowany tą lokalizacją i uda się lepiej wypromować inne grunty w gminie.

Krapkowicki „Grunt na medal” jest w pełni uzbrojony; objęty planem zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje możliwość prowadzenia szerokiego wachlarza usług produkcyjnych, handlowych, składowych czy magazynowych, a dodatkowo – jest bardzo atrakcyjnie położony.

„Z drogą wojewódzką powiązany jest dwiema drogami gminnymi. Tuż obok jest droga krajowa nr 45, a do węzła autostradowego Dąbrówka Górna na autostradzie A4 z wyróżnionej działki jedzie się 5 minut” – wylicza burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura. I dodaje: „Mam nadzieję, że dzięki tej nagrodzie wkrótce znajdziemy inwestora, który zechce się tam ulokować. Mógłby to być zakład produkcyjny czy firma z branży logistycznej, dla której nasza gmina ma bardzo atrakcyjną ofertę”.

Burmistrz Krapkowic dodał, że wręczoną dziś w hotelu Polonia Palace w Warszawie nagrodę odbiera nie tylko jako wyróżnienie dla tej konkretnej działki, ale też jako docenienie działań gminy zmierzających do zainteresowania wszystkimi jej terenami inwestycyjnymi w ostatnich latach. „Liczę, że to wyróżnienie pozwoli lepiej wypromować wszystkie nasze tereny inwestycyjne” – zaznacza.

Ogólnopolski Konkursu „Grunt na medal” organizowany jest przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) we współpracy z marszałkami województw i regionalnymi Centrami Obsługi Inwestora. Odbywa się co dwa lata od 2005 r. Tegoroczna edycja jest już siódmą. W każdej wyłanianych jest 16 zwycięzców – po jednym w każdym województwie. Celem konkursu jest promowanie terenów kompleksowo przygotowanych pod inwestycje produkcyjne. Korzyści dla gmin, które biorą udział w rywalizacji, to m.in. zwiększenie szansy na pozyskanie zagranicznego inwestora dzięki preferencyjnemu wskazywaniu zwycięskich terenów przez PAIiIZ i urzędy marszałkowskie w rozmowach z inwestorami oraz promocja zwycięskich terenów na forum międzynarodowym.

PAIiIZ podaje, że w poprzednich edycjach konkursu udział wzięło w sumie 1181 gmin z całej Polski, które łącznie zgłosiły do niego 1837 ofert lokalizacyjnych. W tym roku w całym kraju w konkursie wzięło udział 142 gminy, które nadesłały 179 ofert. Z Opolszczyzny o nagrodę ubiegało się 8 samorządów. „Poziom był bardzo wyrównany, o wyborze najlepszej działki decydowały drobiazgi” – tłumaczy Piotr Regeńczuk z podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. I dodaje: „Działka w Krapkowicach ma m.in. bardzo dobry dojazd i jest uzbrojona. Poza tym przedstawiciel gminy przygotował świetną, merytoryczną prezentację i dobrze zaprezentował nieruchomość podczas wizyty terenowej”.

Zgodnie z regulaminem tereny do konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie przez starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów gmin, w których się znajdują. W rywalizacji mogą być wystawiane tylko grunty niezabudowane (greenfield), przeznaczone pod inwestycje przemysłowe, o powierzchni nie mniejszej niż 2 hektary. Działki te nie mogą znajdować się na terenie specjalnych stref ekonomicznych, parków przemysłowych czy  technologicznych. Muszą być też własnością starostwa lub gminy, bądź mieć inny, prawnie uregulowany status własnościowy.

Zastępca burmistrza Krapkowic Andrzej Brzezina podaje, że nagrodzony grunt jest obecnie własnością ANR. Został wystawiony na sprzedaż za 3 mln zł brutto. „To bardzo korzystna cena, bo gdy odliczymy Vat koszt metra kwadratowego tej działki wynosi poniżej 38 zł netto” – wylicza Brzezina.

Pytany o atuty działki mówi: jest prosta, sucha, doprowadzona jest do niej woda, kanalizacja, energia elektryczna o mocy 5 MW i gaz średniego ciśnienia. Położona jest ok. kilometra od centrum Krapkowic, obok stacji benzynowej i dwóch prężnie funkcjonujących już firm. Istnieje też możliwość powiększenia obszaru oraz wybudowania na terenie działki bocznicy kolejowej przylegającej do wyremontowanej niedawno linii kolejowej. W jej bezpośrednim otoczeniu nie ma zabudowań mieszkalnych. „Zainteresowanie działką już jest. Głównie ze strony branży produkcyjnej i handlowej” – zapewnia.

W ramach konkursu w pierwszym jego etapie zgłoszenia oceniają pracownicy regionalnych COI. Potem odbywa się m.in. wizytacja terenów i ostateczna ocena członków komisji konkursowej z ramienia PAIiIZ.

Zdaniem ekspertów opolskiego COI tytuł „Grunt na medal” często pomagał w minionych latach w znalezieniu inwestora. „W Skarbimierzu, który w przeszłości otrzymał taki tytuł, zainwestowały już m.in. Mondelez, Johnson Controls, Donaldson, Wipak, czy Aquila” – przypomina Piotr Regeńczuk. „W Gogolinie nagrodzoną działkę kupiła i zbudowała na niej zakład firma Sentrex, a w Strzelcach Opolskich – Coroplast. W Opolu wyróżnione tereny też doczekały się inwestycji: działkę na Metalchemie wybrała firma HFG, a teren przy ul. Wschodniej – Kamex”.

file.php Logo_sam medal PL_4.04.2016r.Opolskie_Krapkowice_Prudnicka_6,5ha_ Opolskie_Krapkowice_Prudnicka_6,5ha