Numer telefonu: +48 77 40 33 645 - 648

Wmurowano kamień węgielny pod fabrykę firmy IFA

Ok. 200 gości ze świata polityki, biznesu oraz branży automotive uczestniczyło w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod nową fabrykę półosi napędowych niemieckiej firmy IFA Rotorion w Ujeździe (woj. opolskie). Otwarcie fabryki planowane jest na początek 2017 roku.

Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego odbyła się 21 lipca w Ujeździe, gdzie ma powstać nowy zakład IFA Rotorion. Wydarzenie zgromadziło blisko 200 gości ze świata polityki, biznesu oraz przedstawicieli branży automotive. Fundamenty fabryki pobłogosławił ks. Józef Żyłka, który życzył sukcesów nowej lokalizacji firmy w Polsce.

Dla wzmocnienia wydarzenia i podkreślenia jego wagi w kapsule czasu zostały zgromadzone różnorodne współczesne dokumenty, takie jak np. codzienna prasa, ale też polskie złotówki czy monety euro.

Nowa fabryka IFY rozpocznie działalność początkiem 2017 roku. Na początek zatrudni 90 pracowników. Inwestycja w Ujeździe, w której nakłady osiągną poziom 100 mln euro, docelowo – do roku 2020 – da 400 miejsc pracy.

Siedziba główna IFA Rotorion, która w Polsce utworzyła spółkę IFA Powertrain Polska, mieści się w Handelsleben w Saksonii-Anhalt. Firma specjalizuje się w produkcji wałów napędowych i przegubów. Obecnie poszerza też swoje portfolio produktów o półosie napędowe, zabezpieczając tym samym dostęp do szybko rosnącego rynku lekkich i mniejszych pojazdów samochodowych, a także pojazdów elektrycznych.

W oficjalnym przemówieniu, podczas ceremonii wmurowania kamienia węgielnego w Ujeździe Pan Felix von Nathusius, dyrektor generalny firmy IFA podkreślił ogromne znaczenie budowy nowej fabryki dla globalnego rozwoju przedsiębiorstwa.

“W ostatnich latach rozszerzyliśmy naszą aktywność na całym świecie i udało nam się obronić pozycję lidera w obszarze podłużnych elementów układu napędowego w Europie i Ameryce Północnej. Rozwój i produkcja półosi napędowych w Ujeździe nie tylko zapewni nam obecność na rynku motoryzacyjnym Europy Wschodniej, ale również umożliwi dostęp to szybko rosnącego rynku pojazdów elektrycznych. Chcemy, aby do roku 2025, nasza firma znajdowała się w czołówce 100 największych producentów branży motoryzacyjnej. Dlatego dzisiejszy dzień jest kamieniem milowym na ścieżce naszego rozwoju” – mówił Felix von Nathusius.

Oprócz siedziby głównej w Handelsleben w Niemczech IFA Rotorion ma też swoje fabryki w Charleston w Południowej Karolinie (USA) oraz w Szanghaju (Chiny).

IFA Rotorion to znaczący inwestor, który z pewnością wpłynie na rozwój gospodarczy województwa opolskiego. W oficjalnych przemówieniach wicemarszałek województwa opolskiego Pan Roman Kolek; burmistrz gminy Ujazd Pan Tadeusz Kauch oraz Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Pan Piotr Wojaczek powitali serdecznie dyrektora generalnego firmy, a także zarząd oraz pracowników firmy IFA Rotorion oraz życzyli biznesowego sukcesu i satysfakcji z nowej inwestycji na długie lata.

 

IFA ROTORION jest jednym z największych światowych producentów wzdłużnych elementów układu napędowego o obrocie na poziomie blisko pół miliarda euro. Plasuje ją to w grupie 50 czołowych dostawców  branży motoryzacyjnej w Niemczech.  IFA ROTORION jest największą firmą z tej branży w centralnych Niemczech. Firma zatrudnia łącznie ponad 2500 pracowników w fabrykach w Handelsleben w Niemczech, Charleston (USA) oraz w Szanghaju (Chiny). Produkuje wały napędowe, przeguby i inne komponenty dla renomowanych producentów samochodów, takich jak: Mercedes Benz, Ford, Volkswagen, GM, BMW, Porsche oraz Ferrari. Firma stawia również na rozwój usług w obszarze techniki napędowej oraz lekkich konstrukcji w branży. Pionierskie badania oraz zrównoważony rozwój stanowią czynniki jej sukcesu. IFA została sprywatyzowana w 1992 roku przez Pana Heinricha von Nathusius, prywatnego przedsiębiorcę.