Numer telefonu: +48 77 40 33 645 - 648

Co najmniej 350 miejsc pracy powstanie w Ujeździe

Kolejna fabryka powstaje na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ujeździe. Mubea – niemiecki potentat z branży automotive – rozpoczął budowę dwóch pierwszych hal. Zatrudnia już także pierwszych pracowników.

Jak wynika z wizualizacji pokazywanej na symbolicznym wbiciu pierwszej łopaty pod budowę (15.10 br.), na ponad 14-hektarowej działce, którą kupiła Mubea Automotive Poland, ma stanąć w sumie sześć hal. Dwie pierwsze będą mieć powierzchnię po 10 tys. metrów kw. każda. Będą w nich produkowane komponenty dla branży automotive: opaski zaciskowe do przewodów hydraulicznych i sprężyny talerzowe do przekładni automatycznych. Cała inwestycja firmy warta będzie 49 mln euro. Produkcja w Ujeździe ma ruszyć już w kwietniu przyszłego roku.

Dla opolskiego rynku pracy ważne są dane dotyczące zatrudnienia, jakie planuje niemiecki inwestor. Te są imponujące. Do końca przyszłego roku zatrudnienie w firmie ma znaleźć ok. 230 osób. Dyrektor ds. handlowych firmy, Danuta Wesołowska, na uroczystości rozpoczęcia inwestycji mówiła, że docelowo pracę w firmie Mubea znajdzie co najmniej 350 osób, a niewykluczone że nawet 500. Władze Ujazdu mówią z kolei, że jest szansa nawet na tysiąc miejsc pracy.

Pierwsze osoby już zatrudniono. Obecnie są szkolone w Czechach i Niemczech. Oprócz pracowników produkcji Mubea będzie też zatrudniać np. ślusarzy, elektryków, monterów, pracowników utrzymania ruchu, a także konstruktorów maszyn i urządzeń, elektroników czy programistów.

– Zanim zdecydowaliśmy o ulokowaniu kolejnego zakładu naszej firmy właśnie w Ujeździe, rozważaliśmy też możliwość zainwestowania na Węgrzech i w Czechach. O wyborze województwa opolskiego zdecydowała niedaleka odległość od działającego już w Czechach zakładu Mubea, bardzo pomocna wobec nas postawa samorządów i instytucji oraz fakt, że na tym terenie mieszka wiele osób mówiących w języku niemieckim – wyjaśnia Andreas Rinsdorf, przewodniczący zarządu spółki.

Zdradził on również, że zanim zapadła decyzja o inwestycji w Ujeździe wraz ze współpracownikami odbył podróż po Opolszczyźnie, by „zrozumieć mieszkających tu ludzi”. – Duże wrażenie zrobiły na nas zadbane, dobrze utrzymane domostwa. To był dla nas znak, że mieszkańcy tego terenu mają odpowiedni stosunek do pracy i można na nich polegać – opowiadał.

Ewa Dudik z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, które prowadziło projekt firmy Mubea od kwietnia 2014r., powiedziała, że przedstawiciele niemieckiej spółki obejrzeli sześć lokalizacji w województwie. Odwiedzili także trzy centra kształcenia praktycznego i ustawicznego: w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Strzelcach Opolskich. – Chcieli się przekonać jak są szkoleni ich potencjalni pracownicy – wyjaśniła.

Przedstawiciele KSSE zapewniają, że tereny inwestycyjne w Ujeździe to jedna z najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów lokalizacji w strefie. W kolejce czekają już kolejni inwestorzy.