Numer telefonu: +48 77 40 33 645 - 648

Infrastruktura techniczna

Komunikacja Drogowa

Województwo opolskie posiada jedną z najlepiej rozwiniętych sieci dróg w kraju. Najważniejszą osią komunikacyjną regionu jest autostrada A4, stanowiąca główny element paneuropejskiego korytarza transportowego Berlin-Kijów, a w przyszłości Bruksela – Rostów nad Donem.

Autostrada jest elementem układu transportowego, który w południowej Polsce koncentruje przepływ największej masy towarów oraz osób. Jednocześnie zapewnia sprawność komunikacyjną, a tereny położone w jej bezpośrednim sąsiedztwie są bardzo atrakcyjne z punktu widzenia potencjalnych inwestorów. Koncentrują się one przy 6 węzłach autostradowych. Region posiada dobrą dostępność do istniejącej autostrady A1 (Ostrava – Gdańsk) oraz A8 (Wrocław-Poznań-Łódź). Dodatkowo sieć uzupełniona jest przez istniejące oraz budowane lub istniejące drogi ekspresowe S11 i S8.

Komunikacja kolejowa

Sieć kolejowa w województwie opolskim dwukrotnie przewyższa gęstość sieci w innych częściach kraju. Przez region przebiegają linie kolejowe o istotnym znaczeniu dla komunikacji krajowej i zagranicznej (trasy Drezno-Moskwa, Malmo-Chałupki). Dzięki przeprowadzonym modernizacjom Opole uzyskało łatwy dojazd do Wrocławia (40 minut) i Warszawy (czas 3 h). W planach jest dalsza rozbudowa i modernizacja szlaków kolejowych, która pozwoli na przewożenie większej liczby osób i towarów z większą prędkością. Na terenie całego województwa funkcjonuje znaczna liczba bocznic kolejowych.

Komunikacja Lotnicza

W odległości 1-2 godzin jazdy samochodem od centrum Opola znajdują się 4 lotniska międzynarodowe. W przypadku większości lokalizacji inwestycyjnych czas dojazdu do lotniska spada poniżej jednej godziny.

Najbliższe pasażerskie porty lotnicze:

Wrocław (WRO) – z Opola 100 km, dojazd 1 h, 1,7 mln pasażerów rocznie, 28 destynacji –  www.airport.wroclaw.pl

Katowice (KTW) –  z Opola 100 km, dojazd 1,5 h, 2,4 mln pasażerów rocznie, 35 destynacji, www.katowice-airport.com

Kraków (KRK) –  z Opola 170 km, dojazd 2 h, 2,9 mln pasażerów rocznie, 53 destynacje, –  www.krakowairport.pl

Ostrawa (OSR) –  z Opola 120 km, dojazd 2 h, 0,3 mln pasażerów rocznie, 2 destynacje, –  www.airport-ostrava.cz

Warszawa (WAW) z Opola, dojazd 3 ha 20 min, 34 mln pasażerów rocznie, 117 destynacji,  www.lotnisko-chopina.pl

Prywatne lotniska/lądowiska : Lotnisko Kamień Śląski [www.opole.airport.aero] , Aeroklub opolski – Polska Nowa Wieś oraz lądowisko w Nysie.

Komunikacja wodna

Rzeka Odra jest naturalnym ciągiem komunikacyjnym, który biegnie równoległe do autostrady A4. Wkrótce powinna stać się międzynarodową trasą żeglugi śródlądowej. Ten pełen możliwości szlak wodny biegnie przez województwo opolskie od portu w Koźlu na południu regionu po Lipki na granicy z województwem dolnośląskim. Istotną rolę w komunikacji wodnej odgrywają też Kanał Kędzierzyński i Kanał Gliwicki. Największy port znajduje się w Kędzierzynie-Koźlu. Trwają prace nad udrożnieniem i poprawą żeglowności rzeki Odry.